Kamica moczowa /Nephrolithiasis/

Kamica moczowa jest schorzeniem polegającym na powstawaniu złogów w układzie moczowym. Mechanizm powstawania złogów w układzie moczowym nie jest do końca poznany i istnieje wiele teorii ich powstawania. Najczęstszy wpływ na ich powstawanie mają wady anatomiczne, predyspozycje genetyczne zaburzające metabolizm niektórych metabolitów w organizmie, jak również rodzaj diety i niedobory dietetyczne.

Zachorowalność na kamicę moczową niestety stale wzrasta. Istnieją liczne hipotezy dotyczące patomechanizmu powstawania złogów w układzie moczowym. Dieta , ilość spożywanych płynów a także rodzaj wykonywanej pracy ma  również istotny wpływ na powstawanie kamicy moczowej.

Istnieją różne teorie, ale najczęściej wszystko zaczyna się od powstanie tak zwanego jądra krystalizacyjnego, na którym odkładają się kryształy określonych składników moczu. Czas przebywania złogu w układzie moczowym i stopień stężenia danego składnika moczu ma wpływ na wielkość i szybkość narastania złogu. Ponad połowa złogów zbudowanych jest ze szczawianu wapnia i fosforanu wapnia, istnieje ponad 10 substancji budujących złogi. Złogi często występują jako ich mieszanina, w różnych proporcjach.

Kamienie najczęściej powstają w układzie kielichowo - miedniczkowym nerki - mówimy wówczas o kamicy nerkowej. U większości pacjentów kamica nerkowa przebiega bezobjawowa i najczęściej rozpoznawana jest przypadkowo podczas badania usg.

Kamica moczowodowa najczęściej objawia się kolką nerkową. Kolka nerkowa to bardzo silny ból  okolicy lędźwiowej często promieniujący do podbrzusza, pachwiny, jądra.Mogą mu towarzyszyć objawy gastryczne z wymiotami, czasami biegunkami.

Diagnostyka ultrasonograficzna i radiologiczna/ Rtg przeglądowe,Urografia,Tomografia komputerowa/.

Należy pamiętać też o postaciach złogów niemych radiologicznie/.

Leczenie uzależnione jest od lokalizacji i wielkości złogu. Kwalifikacji do metody leczenia dokonuje urologw oparciu o badania dodatkowe.

Aktualnie najczęstszym sposobem postepowania jest lithotrypsja zewnątrzustrojowa falą uderzeniową- PODWÓJNĄ FALĄ UDERZENIOWĄ DSWL lub pojedynczą ESWL. Metodą DSWL można leczyć kamice nerkową, moczowodową i pęcherzową i nie wymaga znieczulenia ogólnego, skraca czas pobytu i może być wykonywana w trybie ambulatoryjnym. Można dokonywać namiaru złogu przy użyciu ultrasonografu - on line, jak i skopii - podwójny system celowniczy.  Alternatywą leczenia dla DSWL są metody enoskopowego leczenia kamicy dróg moczowych. Stosujemy endoskopy sztywne  oraz giętkie i przy  użyciu lasera „StoneLight” lub lithotryptora pneumatycznego jesteśmy w stanie poradzić sobie                   z większością złogów, w każdym odcinku dróg moczowych.