Łagodny przerost prostaty /Adenoma prostatae, BPH -benign prostate hypertrophy/

Anatomia gruczołu krokowego

Gruczoł krokowy, czyli stercz (prostata) jest nieparzystym narządem mięśniowo - gruczołowym, położonym podpęcherzowo, na wysokości części początkowej cewki moczowej mężczyzny. Pod względem swojego położenia i patologii pozornie stanowi on część układu moczowego, czynnościowo jednak należy do układu płciowego i jest też jego częścią składową. 

 

Gruczoł krokowy jest głęboko położony w miednicy mniejszej, poniżej pęcherza moczowego i powyżej przepony moczowo - płciowej. Ku tyłowi od dolnej części spojenia łonowego oraz od przodu od bańki odbytnicy; obejmuje on część sterczowi cewki moczowej. Stercz otoczony jest powięzią łącznotkankową i za jej pośrednictwem łączy się ze ścianami i trzewiami miednicy mniejszej. 

 

Kształt gruczołu krokowego porównywany jest do kasztana jadalnego, czyli przypomina on spłaszczony stożek. Rozróżniamy w nim wierzchołek, podstawę, powierzchnię przednią, tylną i dwie powierzchnie boczne. 

 

W budowie gruczołu krokowego wyróżnia się dwa płaty (prawy i lewy). Oba płaty z tyłu złączone są węziną czyli płatem środkowym. 

 

Stercz jest zbudowany w większej części z miąższu gruczołowego, w mniejszej przeniknięty pasmami mięśni gładkich.

Przerost części środkowej doprowadza do zaburzeń w oddawaniu moczu. Pojawiające się zaburzenia  zwiazane z podrażnieniem /LUTS- low urinary tract syndroms/ oraz zaburzeniami odpływu moczu  z pęcherza moczowego.

 

W celu dokładnej oceny tych zaburzeń stosujemy w ocenie urologicznej oprócz podstawowego badania fizykalnego / zawsze z oceną w badaniu „per rectum” gruczołu krokowego/, również usg dróg moczowych, jak i specjalne usg prostaty/ tzw. transrektalne, w którym dokładnie oceniamy strukturę prostaty- szczególnie ważne we wczesnej wykrywalnosci raka gruczołu krokowego/. Do badań podstawowych w ocenie stanu dolnych dróg moczowych zaliczamy również uroflowmetrię, czyli ocenę strumienia moczu połączoną z oceną zalegania pomikcyjnego moczu w pęcherzu moczowym. Oczywiście bardzo ważnym badaniem jest ocena PSA w skojarzeniu z powyższymi badaniami.

 

Dokładna diagnostyka pozwala na dobre i skuteczne leczenie problemów moich pacjentów.